Hamam İmalatı

Çok eski zamanlardan günümüze kadar bir kültür olarak taşınan aktivitelerden bir tanesidir hamam. Osmanlı zamanında özellikle yaygın olarak kullanılan hamamlar günümüzde de hem kadınlar hem de erkekler olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Hamam hem temizlenmeyi sağlayan hem de keyif veren bir olaydır. Tabii ki hamamın faydalarını bu ikisi ile sınırlandırmak asla doğru olmaz. Hamamın vücudumuz için çok fazla sayabileceğimiz faydaları bulunmaktadır.

Hamamın vücudumuz için faydaları nelerdir:

• Temizlik: Derimizde boşalttım yaptığımız organlarımızdan bir tanesidir. Derimiz sayesinde pek çok kiri ve teri vücudumuzdan atarız. Hamamlar yüksek sıcaklıklı ve buharlı yerler olduğu için derilerimizin gözenekleri içerisinde bulunan kirler hamamda yumuşar. Bu sayede bu kirlerden kurtulmakta oldukça kolay bir hal alır. Göreneklerimiz temizlendikten sonra değerimiz daha kolay oksijen alacaktır. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda hamamlarda yıkanırken vücudumuzdaki ölü derilerden de kurtulmuş oluruz.

• Stres: Hamamlar sinirlerimizi rahatlamasına da yardımcı olur. Bu hamamlardaki sıcaklık sebebi ile de endorfin ve serotonin hormonlara daha çok salgılanır ve vücudumuzdaki hormon dengesi de sağlanmış olur. Bu hormonlar sayesinde hamamdan çıktığınızda kendinizi yenilenmiş gibi hissedersiniz.

• Üst solunum yolu hastalıkları: Astım ve sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarınız bulunuyor ise hamamda bulunan yoğun buhar sayesinde üst solunum yollarınız kolaylıkla açılacaktır.

• Kilo kaybı: hamamdaki sıcaklık sayesinde metabolizma hızınız artar kalori yakımı da artacaktır.